تحقیق در مورد باران اسیدی (2)


لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 9 صفحه
 قسمتی از متن .doc : 


 


‏ باران اسیدی


‏ ‏یکی از مشکلات جدی ‏محیط ‏زیست ‏که امروزه بش‏ر در اکثر نقاط جهان با آن درگی‏ر‏است، ‏باران اسیدی ‏می‌باشد. باران اسیدی به پدیده‌هایی مانند ‏مه اسیدی و برف اسیدی که با نزول مقادیر قابل توجهی ‏اسید ‏از آسمان همراه هستند، اطلاق ‏می‌شود.


‏باران هنگامی اسیدی است که میزان PH ‏آب آن کمتر از 5،6 باشد. این ‏مقدار PH ‏بیانگر تعادل شیمیایی بوجود آمده میان ‏دی‌اکسید ‏کربن ‏و حالت محلول آن یعنی بی‌کربنات () ‏در آب خالص ‏است.


‏باران اسیدی دارای نتایج زیانبار اکولوژیکی می‌باشد و وجود اسید در هوا ‏نیز بر روی سلامتی انسان اثر مستقیم دارد. همچنین بر روی پوشش گیاهی تأثیرات ‏نامطلوبی می‌گذارد.


‏دید کلی


‏در چند دهه اخیر میزان اسیدیته آب باران ، در بسیاری از نقاط کره ‏زمین افزایش یافته و به همین خاطر اصطلاح باران اسیدی رایج شده است. برای شناخت این ‏پدیده سوالات زیادی مطرح گردیده است که به عنوان مثال می‌توان به این موارد اشاره ‏کرد: چه عناصری باعث تغییر طبیعی باران می‌شوند؟ منشا این عناصر چیست؟ این پدیده در ‏کجا رخ می‌دهد؟


‏معمولا نزولات جوی به علت حل شدن دی‌اکسید کربن هوا در آن و ‏تشکیل ‏اسید کربنیک ‏بطور ملایم اسیدی هستند و PH ‏باران طبیعی ‏آلوده نشده حدود 5.6 می‌باشد. پس نزولاتی که به مقدار ملاحظه‌ای قدرت اسیدی بیشتری ‏داشته باشند و PH ‏آنها کمتر از 5 باشد، ‏باران اسیدی ‏تلقی می‌شوند.


‏تاریخچه ‏پدیده باران اسیدی


‏در سالهای پایانی دهه 1800 در انگلستان ‏کشف شد، اما پس از آن تا دهه 1960 به دست فراموشی سپرده شد. « ‏اسمیت » ‏در سال 1873 واژه باران اسیدی را ‏برای اولین بار مطرح کرد. او پی برد که ترکیب شیمیایی باران تحت تاثیر عواملی چون ‏جهت وزش باد ، شدت بارندگی و توزیع آن ، تجزیه ترکیبات آبی و سوخت می‌باشد. این ‏محقق متوجه ‏اسید ‏سولفوریک ‏در باران شد و عنوان نمود که این امر ، برای گیاهان و اشیا واقع در ‏سطح زمین خطرناک است.


« ‏موتا » ‏و « ‏میلو » ‏در سال 1987 عنوان داشتند که ‏دی‌اکسید کربن با اسید سولفوریک و اسید نیتریک عوامل اصلی تعیین کننده میزان اسیدی ‏بودن آب باران هستند، چرا که در یک فاز آبی به صورت یونهای نیترات و سولفات در ‏می‌آیند و چنین یونهایی به آب باران خاصیت اسیدی می‌بخشند.


‏عوامل موثر در اسیدیته باران


‏آب باران هیچگاه ، کاملا خالص نبوده و با ‏پیشرفت صنعت بر ناخالصیهای آن افزوده شده است. ناخالصی طبیعی باران بطور عمده ناشی ‏از نمکهای دریایی است و گازها و دودهای ناشی از فعالیت انسان در فرآیند ابرها دخالت ‏می‌کنند.


‏آتش سوزی جنگلها نیز ، از جمله عواملی است که در میزان اسیدیته آب ‏باران نقش دارد. فرآیندهای بیولوژیکی ،اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,700 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
6D656438740547_1658541_1529.zip38.6k